Kino cyfrowe, projekcja 3D, serwery kinowe

dcinex Polska | ul. Przybyszewskiego 167, 93-120 Łódź, Poland EU
tel. +48 42 647 1961, +48 42 253 3000, fax +48 42 647 1962 e-mail: info@dcinexpolska.com

Kino cyfrowe

Wiele kin na całym świecie ze sporą obawą podchodzi do cyfrowej rewolucji jednak jest ona nieunikniona. Przede wszystkim coraz doskonalsza technika staję się coraz bardziej dostępna masowo. Dziś montaż i udźwiękowienie filmów już właściwie w 100% posługuje się techniką cyfrową, także przejście na wyświetlanie w technologii cyfrowej jest sposobem na zaoszczędzenie sporej ilości nakładów finansowych z racji pominięcia wytwarzania taśmy filmowej (kosztowne procesy duplikacji i rozsyłania kopii filmowych staną się niepotrzebne). Dystrybucja cyfrowa, przekaz przez satelitę, Internet, lub na dysku optycznym eliminuje niewygodne szpule z taśmami i obniża koszty.

Po pierwsze co potrzebujemy by być ?cyfrowym? i spełniać kryteria kina cyfrowego:

1. Projektor cyfrowy

Projektor cyfrowy o rozdzielczości obrazu 2K (2048x1080 pikseli), którego sercem jest hermetycznie zamknięty optyczny układ profesjonalnego zaworu świetlnego: 3 x 1.2 calowe chipy DLP? (produkcji Texas Instrument), to (3 x 2048 x 1080) 6,6 mln mikrolusterek metalowych, które dokonują modulacji światła z lampy ksenonowej; obraz uzyskiwany z profesjonalnego projektora cyfrowego rozdzielczości 2K nie da się w żaden sposób porównać z najlepszymi nawet rzutnikami obrazu video; projektory cyfrowe osiągają jasność nawet ponad 30.000 Lumenów (przy lampie 6000W); w projektorach cyfrowych wykorzystuje się specjalne obiektywy, a także specjalne modele lamp ksenonowych o zwiększonej intensywności światła; projektor podłączany jest do wydajnego zasilania - w przypadku zasilania prostownikami lamp o mocach do 6000W jest to niezbędne; aby całość pracowała bez zastrzeżeń musi być oczywiście odpowiednio chłodzona stąd wymagana jest odpowiednio wydajna wentylacja wymuszona.

2. Serwer

Komputer będący źródłem sygnału dla projektora oraz systemu nagłośnienia, odtwarzający filmy w standardzie kina cyfrowego w formacie JPEG2000, korzystając z dedykowanego oprogramowania, zapewniającego również bezpieczeństwo danych filmowych (zaawansowane techniki antypirackie, połączenie CineLink2) ? cenne pliki pozostają zaszyfrowane i bezpieczne aż do momentu projekcji, w czasie seansu dokonywana jest ostateczna deszyfracja (za pomocą wykupionego klucza).

Cały sprzęt kina cyfrowego musi być zgodny ze standardem hollywoodzkim tzw. specyfikacją DCI (Digital Cinema Initiative) - bez spełnienia wymagań tej specyfikacji nikt nie otrzyma kopii filmowej. Dlatego właśnie musi to być specjalny projektor i specjalny serwer.

Cyfrowa projekcja umożliwiają również realizację wysokiej jakości transmisji z imprez sportowych czy koncertów za pomocą dodatkowych urządzeń obsługujących inne źródła sygnałów.
Dzięki technice cyfrowej możliwe stało się łatwe wykorzystanie technologii 3D.
Każdy projektor i serwer przystosowany jest do obsługi różnych systemów trójwymiarowych ? niezbędnym jest tylko dodatkowy sterownik, który podłączamy do projektora oraz zestaw specjalnych okularów, które widz zakłada podczas seansu 3D.

Dostępne systemy 3D

1) Xpand (NuVision) ? w skład wchodzi nadajnik podczerwieni podłączany do projektora oraz specjalne okulary aktywne (zasilane baterią) odbierające sygnał z takiego nadajnika sterując naprzemiennie raz lewym raz prawym szkłem w okularach; nie ma konieczności wymiany ekranu na specjalny (srebrny); obecnie najbardziej uniwersalne rozwiązanie dające się łatwo zainstalować w różnych konfiguracjach projektor <-> serwer.

2) Dolby 3D ? w skład wchodzi specjalna tarcza montowana w projektorze, która steruje przestrzenią barw oraz specjalne okulary pasywne posiadające odpowiednie filtry; nie ma konieczności wymiany ekranu na specjalny (srebrny); wadą jest konieczność używania serwerów firmy Dolby.

3 DepthQ